BASIN BİLGİ DOSYASI - Gürallar

BASIN BİLGİ DOSYASI

20.06.2009

Temelleri 1948 yılında Ali Güral tarafından atılan Gürallar Şirketler Grubu, bugün masaüstü cam ürünleri, kiremit, makine sanayi, yapı malzemeleri, kimya ve turizm alanlarında faaliyetlerine devam ediyor. İçinde bulunduğu sektörlerin gelişmesine önemli katkıları olan Ali Güral, üretime yönelik yatırımların ekonomimizdeki önemini daha o günlerde görmüş ve sonrasında da Gürallar Şirketler Grubu’nun yoğun üretim aktivitelerine yönelik uzun dönemli araştırmaları her geçen gün artarak devam etmiştir.

Gruba bağlı ve büyük bir bölümü Kütahya’da kurulu şirketin bünyesinde bugün yaklaşık 6 bin 600 kişi çalışıyor. Bir yanıyla bölgesel kalkınmadaki güçlü atılımları, öbür yanıyla Türk ekonomisine sağladığı katkıları ve yüzde yüz yerli kaynaklara dayalı sermaye yapısıyla Grup, geleceğe dönük yeni proje çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Şirket gücünü; çalışanından yöneticisine ve bütün üyelerinin aynı amaç için, aynı gönül bağıyla birbirine sevgiyle kenetlendiği büyük bir aileye sahip olmaktan alıyor…

Şu an Grup şirketlerinden Gürallar ArtCraft, Gürallar Kiremit, Gürallar Makine, Gürallar Yapı Malzemeleri ve Kimya, Gesnet ile Ali Bey Hotels & Resorts’ların Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ali Güral’ın en büyük oğlu Rıza Güral yürütüyor.

Gürallar Grubu olarak 1996 yılında faaliyete başlayan Gürallar ArtCraft, Kütahya’da 80 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuş fabrikasında yılda 440 milyon adet cam ürünü üreterek 76 ülkeye ihraç ediyor. Ali Bey Club Manavgat, Ali Bey Club Park Manavgat ve gelecek sezonda açılacak olan Ali Bey Resort Side tesisleriyle hizmet verilen Ali Bey Hotels & Resorts markasıyla da yurtiçi ve yurtdışında yeni yatırımlar planlıyor. Gürallar Grubu, 60 milyon dolara ulaşan ihracatı ve toplam 3 bin 500 çalışanı ile büyümesine hızla devam ediyor.

Sofra camı üretiminin güvenilir ve dinamik ismi;

Gürallar ArtCraft

Temelleri 1994 yılında atılan Gürallar ArtCraft markası, bugün Türkiye’nin en büyük sofra camı üreticilerinden biri haline geldi. Kütahya’da bulunan fabrikasında 40.000 m²’si kapalı alan olmak üzere toplam 80.000 m²’lik bir alanda üretim gerçekleştiren Gürallar ArtCraft, üretime 1996 yılında başladı. Gürallar ArtCraft üretime geçtiği yıldan itibaren yurtiçi ve yurtdışı talep ve ihtiyaçlarını başarı ile karşıladı ve 2003 yılında yeni bir yatırımla yılda 25 bin ton olan üretim kapasitesini artırarak 4 katına çıkarttı.

Toplam bin yüze yakın çalışanıyla; Gürallar ArtCraft fabrikasında, bardak, şekerlik ve dondurma kasesi gibi standart sofra camı ürünlerinden çekme ayaklı bardak, dekorlarla süslenmiş çay bardaklarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesi tasarlanıyor ve üretiliyor. ‘Yüksek kaliteyi uygun fiyata sunma’ felsefesiyle tüketicisinin güvenini ve bağlılığını kazanmayı başaran Gürallar ArtCraft, 13 yıllık tarihi boyunca Türkiye’nin vazgeçilmez cam üreticilerinden biri oldu. 2008 yılı verilerine göre, Türkiye’nin zücaciye cam üretim kapasitesinin yüzde 20’den fazlasını karşılıyor. Yurtiçi kadar yurtdışında da pazar payını her geçen gün artıran Gürallar ArtCraft, başta Avrupa olmak üzere toplam 76 ülkeye ihracat yapıyor.

Aralarında Walmart, Coca-Cola, Tesco, Pepsi, L’eclerc, Kraft, Carrefour, Metro Group gibi dünyaca ünlü markaların da bulunduğu müşteri kitlesi ile adını dünyaya duyuran Gürallar ArtCraft, kuruluşundan bu yana ürün yelpazesini sürekli genişleterek kaliteli ve nitelikli ürünleriyle yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda büyümesine büyük bir hızla devam etti.

Gürallar ArtCraft’dan Ar-Ge yatırımları

Gürallar ArtCraft, farklı Ar-Ge konularında çalışmalar yürütüyor. Bilkent Üniversitesi UNAM ile ortak olarak yürütülen SANTEZ projesiyle ürün kalitesinin arttırılması hedefleniyor. Projenin kısa süre içerisinde başarıyla sonuçlanması bekleniyor.

Ar-Ge çalışmalarını yurtdışında da başarılı iş birlikleriyle yürütmekte olan Gürallar ArtCraft, ABD’de Drexel Üniversitesi Nano Teknoloji Enstitüsü ile cam ürünlerinin geliştirilmesi üzerine ortak bir proje yürütüyor.

Şirketin kendi bünyesinde kurulu Teknopark’ta ise cam makinelerinin tasarımı ve geliştirilmesi, mevcut üretim makinelerinin verimliliklerinin artırılması ve yeni üretim tiplerinin geliştirilmesi üzerine araştırma ve geliştirme faaliyetleri kapsamlı bir şekilde yürütülüyor.

‘Çevre dostu’ üretim yapılıyor

Fabrika bacalarıyla ilgili olarak alınan emisyon izni ve sürekli yapılan ölçümlemeleri Gürallar’ın çevreye verdiği değeri gözler önüne seriyor.

Düzenli olarak işleyen atık yöntemi ile rakiplerine de örnek olan Gürallar ArtCraft, piyasaya sürmüş olduğu ambalaj atıklarını yetkili kuruluş olan ÇEVKO aracılığıyla toplatıyor, atık yağlarını ve tehlikeli atıklarının bertaraf edilmesi konusunda lisanslı firmalarla çalışıyor. Bunların dışındaki tüm atıklarını da (plastik, metal, karton, renkli cam, tahta, ince kuvars vs.) ayrı ayrı stoklayarak satıyor.

Rakamlarla Gürallar ArtCraft

2008 ihracat rakamı: 54 milyon $
2009 ihracat beklentisi: 60 milyon $
İhracatın üretimdeki payı: %50
İhracat yapılan ülke sayısı: 76
Yıllık üretim kapasitesi: 440 milyon adet cam ürünü
Farklı ürün çeşidi sayısı: 1500
Çalışan sayısı: 1.100
http://www.artcraft.com.tr/

Ali Bey Hotels & Resorts yatırımlarına hızla devam ediyor

Grup şirketleri bünyesinde yer alan Manavgat’taki Ali Bey Club Manavgat tatil köyü, adını şirketin kurucusu Ali Güral’dan alıyor. Turizm işletme belgesi 1987’de alınan tesis, 1991 yılından beri hizmet veriyor. Ali bey Club Manavgat yanındaki araziye yaptırılan ikinci Ali Bey Club Park Manavgat ise 1996 yılında hizmete başladı.

Bu yıl yeniden yapılanmaya giden Türkiye’nin köklü aile şirketlerinden olan Gürallar’da alınan kararlar doğrultusunda şirket bünyesinde bulunan Manavgat’taki tesisler ile inşası devam eden tesisin “Ali Bey Hotels & Resorts” çatısı altında toplanmasına karar verildi. Uluslararası bir zincir otel işletmesi haline getirilmek istenen “Ali Bey Hotels & Resorts” markasına 2010’da Side’de, önümüzdeki yıllarda ise Akdeniz Havzası’nda yeni halkalar eklenmesi planlanıyor.

Ağırlıklı olarak Avrupa ve Rusya’dan gelen turistlerin tercih ettiği Manavgat’taki Ali Bey Hotels & Resorts tesislerine yerli turistlerin ilgisi de ivme kazanıyor. 2007’de tesislerde konaklayan 37 bin 137 kişinin yüzde 5.5’ine denk gelen 2 bin 67 kişi Türk tatilcilerden oluştu. Geçen yıl tesislerde toplam 39 bin 34 kişi kalırken, bunların yüzde 11’ini oluşturan 4 bin 282 kişi Türk misafir olarak belirlendi. Bu yılın Ocak-Ağustos döneminde ise tesislerde toplam 29 bin 454 misafir ağırlandı. Bunların yüzde 16’sına denk gelen 4 bin 753 kişi Türk misafirlerden oluşuyor.

Turizm alanında ilk yatırımını 1991 yılında Ali Bey Club Manavgat ile yapan Gürallar Grubu, bu alandaki yatırımlarını seneler içerisinde farklı noktalardaki gözde tatil merkezleriyle zenginleştirmeye devam etti. 2010 yılında hizmete girecek olan Ali Bey Resort Side ise tatil severler tarafından merakla bekleniyor. Otel markalarını yurtdışına da açmayı hedefleyen Gürallar Grubu, önümüzdeki yıllarda Akdeniz Havzası’nda zincirlerine yeni halkalar eklemeyi planlıyor. 2008 yılında toplam 18 milyon avro ciroya ulaşan grubun bu yılki ciro hedefi ise 14.5 milyon avro. Grup yönetimi, 2010 yılında sayıları beşe çıkacak olan tesislerini tanıtmak için ise yaklaşık 770 bin avro’luk bir bütçe ayırdı.

Türkiye’nin ilk tematik oteli olarak kabul edilen Manavgat’taki iki tesisin toplam büyüklüğü 350 bin m²’ye ulaşıyor. Grup, Manavgat’taki tesislerinde ilk otantik unsurları kullanmanın yanı sıra, Türkiye’de konaklama sektöründe şu ilklere de imza attı:

 • Türkiye’deki ilk toprak tenis kortları
 • Tesis, içindeki 62 adet kortla dünyanın ilk en büyük tenis kompleksi
 • 2 milyon üyesiyle dünyanın en büyük fitness firması olan Fitness First ile iş ortaklığı
 • Tesiste, Fitness First adıyla Türkiye’nin ilk fitness stüdyosu
 • Tesis içinde ilk entegre ve en büyük aquapark
 • 80 kişilik animasyon ekibi ve 13 bin kostümle en geniş eğlence imkanı sunan ilk tesis
 • Tesislerin yarı profesyonel sahnelerinde, Broadway ve Paris’te oynanan müzikallerden uyarlanmış ciddi prodüksiyon gerektiren showlar,

Gürallar Grubunun turizm alanında yaptıkları yeniliklerin sadece birkaçı.

Ali Bey Hotels & Resorts ödüle doymuyor

Ali Bey Hotels & Resorts tesislerinin hizmete açıldığı yıldan bu yana birçok ödül kazanmasını sağlayan özelliklerinden biri de müşteri memnuniyeti. Son olarak, dünya turizm devi TUI’nin müşteri anketinden derlenerek oluşturulan ‘dünyanın en iyi 100 oteli’ listesine giren Ali Bey Hotels & Resorts başarılı yükseliş grafiğini sürdürüyor.

Alınan ödüller şöyle sıralanıyor:

 • 1993 En iyi Çocuk oteli (Rewe Gurubu) Almanya
 • 2003 Primo (dünyada en iyi 100 otel) (Thomas Cook) Almanya
 • 2004 Primo (dünyada ilk 10 otel) (Thomas Cook) Almanya
 • 2006 Starway (Coral Travel) Rusya
 • 2007 Worldberry (Tez Tour) Rusya
 • 2007 The Most popular Hotel (Firo Tour) Çek Cumh.
 • 2008 Worldberry (Tez Tour) Rusya
 • 2008 Top Hotels (İnternet portalı) Rusya
 • 2009 Best Hotel (Zoover int.Portal) Hollanda
 • 2009 Tui Holly (dünyada ilk 100) (TUI) Almanya
 • 2009 Tennis Oscar (Best Tennis Resort) (Tenis Magazin) Europe

Gürallar Grubu yeni tesisini ise Side’de hayata geçiriyor. 150 bin m² üzerine, İstanbul yalı mimari tarzı esas alınarak inşa edilen ve Side’nin doğu sahilinde bulunan tesis, 2010 turizm sezonunda Ali Bey Resort Side adıyla hizmete girecek. Side’den 2 km, Antalya’dan 70 km uzaklıktaki tesis, 275 oda ve 700 yatak kapasitesi ile hizmet vermek üzere kapılarını tatil severlere açan tesisin en önemli özellikleri arasında ise, çevreye saygı duyarlılığı kapsamında hiçbir ağaç kesilmeden inşa edildi.

Yatırım maliyeti 50 milyon doları bulan Ali Bey Resort Side’nin mimarlığını Cüneyt Bükülmez, iç mimarlığını ise ünlü tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu üstlendi. Altı tip oda bulunan tesiste standart odaların dışında Deluxe, Suite Deluxe, Family Suite ve Family Dublex Suitler bulunuyor. Deluxe ve Suite Deluxe’lar benzer şekilde döşenmiş olup, Suite Deluxe’ler de ek olarak büyük bir yatak odası ve oturma odası yer alıyor. Çocuklu ailelerin tüm konforları düşünülerek tasarlanan Family Suite ve Family Dublex Suitlerle de konukların en iyi şekilde ağırlanması amaçlanıyor.

Ali Bey Resort Side, SPA merkeziyle ön plana çıkıyor.

Ali Bey Resort Side’de 1800 m2’lik alan üzerine kurulan, üç katlı spa merkezi ‘Samara Spa’ misafirlerin spor aktiviteleri, kişisel bakım ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet vermeye hazırlanıyor. Merkez, konukların ruh ve beden sağlığına yönelik bakımları ile deluxe spa hizmetlerini kapsayacak. Avrupa standartlarında ve konforundaki Samara Spa ayrıca ferah ve sofistike tasarımıyla da ön plana çıkıyor.

11 adet rahat, modern ve farklı tasarlanmış bakım odalarından oluşan spa merkezinde dünyada uygulanan geleneksel ve egzotik tüm bakım hizmetleri sunulacak. Ayrıca bir spa suit ve özel hamam da konukların konforu için özel olarak tasarlandı.

Modern donanıma sahip olan SPA merkezinde; bayanlara özel sauna ve şok duşlar, genel kullanıma açık hamam, sauna, buhar odası, buz şelalesi, şok duşlar, dinlenme havuzu kurulacak. Merkez ayrıca, kişiye özel cilt bakımı seçenekleri, vücut bakımları, el ve ayak bakımları, çok çeşitli masajları ve özel tasarlanmış ritüel bakımları ile misafirlere unutulmaz bir SPA deneyimi yaşatacak.

Tatilde de spor keyfi yaşatıyor.

Ali Bey Resort Side’de bulunan ve en son teknolojinin kullanıldığı fitness merkezi ‘Fitness First’ 200 m2’lik ferah ve bahçe manzaralı konumuyla, doğayla iç içe spor yapma imkanı sunuyor. Fitness First’de bedeni güçlendirmek ve genel sağlık kalitesini artırmak için, kardiyo egzersizleri, kas geliştirme, kinesis, sterching, pilates ve yoga seansları yer alıyor.

Ali Bey Clup Manavgat tesisleri ise, 1995 yılından bu yana her yıl Türk Tenis Federasyonu (TTF) ve Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) işbirliğiyle, dünyanın farklı yerlerinden gelen tenis severlere ev sahipliği yapıyor. Tesisler, 26 yıl Alman Tenis Federasyonu’nda şef antrenörlük yapmış, Steffi Graf ve Boris Becker gibi yıldızları yetiştiren Richard Schönborn’ü ağırladı. Tesisler ayrıca ünlü hocaların rehberliğinde profesyonel tenis oynayan oyuncuların tercih ettiği bir merkez haline de geldi. Son iki yılın Türkiye Tenis Ligi Play Off karşılaşmaları da Ali Bey Hotels & Resorts’larda gerçekleştirildi.

Ali Bey Resorts’larda şimdiye kadar büyüklere yönelik olarak aralarında FED Cup, Davis Cup, Veteran Dünya Tenis Şampiyonaları, Satellite Turnuvaları, Future Cup, Völkl Time Cup, Beach Tennis Open ve Ali Bey Cup gibi turnuvalar düzenlendi. Bu turnuvaların yanı sıra, 2010 yılında da Tekerlekli Sandalye Tenis Dünya Şampiyonasını düzenleyerek başka bir ilke daha imza atılması planlanıyor.

Ali Bey Resort Side’nin en önemli özelliklerinden biri ise dünyanın sayılı tenis merkezlerinden birisi olan Mickey Tenis Akademisi’ne sahip olması. PCT Tenis Okulu ile anlaşmalı olarak tenis kursları hizmeti de verilen tesiste, merkez kort ve diğer kortların yanı sıra, iki adet de çocuklar için özel olarak tasarlanmış çocuk tenis kortu bulunuyor. Ek olarak Adidas ve Wilson Store tenis mağazaları, top fırlatma makinesi, bilgisayar analizleri, genç yetenekler için özel toplar, bilgilendirme ofisi, tenis raketi gerdirme servisi ve raket kiralama gibi hizmetlerin de bulunduğu tesis aktif bir tatil geçirmek isteyenlerin gözde tatil mekanı olacak. Ders verecek tenis antrenörlerinin hepsinin DTB/VDT lisanslı olmaları ise unutulmaması gereken bir avantaj.